BERLIN 2017, DEN 2

Jak už asi víte z našeho Instagramu, první březnový víkend jsme strávili v našem milovaném Berlíně. Spolu s kamarády Filipem (@filipisturtle) a Verčou (@verulenka) jsme navštívili naše oblíbená místa, projedli spoustu peněz a udělali si spolu skvělý fotky i video. Tady jsou fotky z našeho druhého a zároveň posledního dne.
As you probably know from the Instagram, we spent the first weekend of March in our beloved Berlin. Accompanied by our friends Filip and Veronika we visited our favourite places, spent a bunch of money on food and made some good photos and videos. There are some pics made on the second (and last) day. Take a look.

V hotelu NH West City Berlin jsme strávili příjemnou noc. V nejvyšším patře a s výhledem na Berlín i televizní věž. Cool.

We actually stayed just for a one night in Berlin, so didn’t make big demands on the acoomodation. Therefore we booked the hotel NH West City Berlin and we were quite nicely surprised by the quality of the hotel. Having a room on the eighth floor, we could have seen the a large part of Berlin! Cool.

Ráno. Ráno jako dělaný na brunch. Spreegold asi už nemusíme představovat, pokud přeci jen, pak mrkněte na tento článek z podzimu. Dali jsme si např. acai bowl nebo lívance.

Sunday Morning. Sounds like a good time for a brunch, doesn’t it? We guess we don’t need to describe you Spreegold as we did it in this post before. That time we tried acai bowl and pancakes, our bellies were satisfied.Evropský dům je strašně hustej, dozvíte se toho spoustu a odnesete si supr deskovku. Všechno je interaktivní, a navíc česky. Sranda.

The European House Berlin is really cool. Anybody can get a lot of interesting information in their language or take home a board game. 

Židovský památník. Pietní místo, jedna fotka.

The only photo of the Memorial to the Murdered Jews of Europe.

Německý Starbucks někde nabízí Oreo Cake, a to je přesně ten důvod, proč byste neměli tohle místo minout.

The German Starbucks Coffee sometimes (and only somewhere) offers Oreo Cake, and this is a reason why you should look for that café. Yummy.


Berlínský U-Bahn je neskutečně propracovanej, a taky mega fotogenickej. Tohle je naše výchozí stanice – Güntzelstrasse.

This is our station of departure – Güntzelstrasse. The whole U-bahn system in Berlin is designed down to the smallest detail.

Jo a lepší smoothie „na doma“ než True Fruits určitě neseženete!

We strongly recommend these smoothies. They are absolutely delicious. 

Video z Berlína najdete tady. 
VLOG from Berlin here.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.